Ha meg akarjuk előzni a lábgomba tüneteinek kellemetlen hatásait, a későbbi kezelések árát és a ráfordított időt, akkor érdemes az alábbi könnyen betartható higiéniai szabályokat, tanácsokat megfogadni:
Ügyeljünk arra, hogy a lábunk lehetőleg mindig tiszta és száraz legyen. Mossuk meg a lábunkat minden nap, de lehetőleg kevés mosdószert (tusfürdő, szappan, stb.) használjunk, és azt is alaposan öblítsük le, a hab ne maradjon a lábunkon. Lehetőleg bőrkímélő, PH5-ös mosdószert használjunk. A fürdés után a lábtörülközővel alaposan szárazra kell törölni még a lábujjak közét is. Esetleg egy hajszárító is szóba jöhet.
- A lábgomba elleni védekezésnek nagyon fontos alapkövetelménye, hogy mindenkinek a családban külön lábtörölközője legyen, így elkerülhető az egymás megfertőzése.
- A műszálas zoknik kerülendőek, csak természetes alapanyagú (pl. pamut, gyapjú) zoknit használjunk és legyen nálunk tartalék zokni is a táskánkban.
- Hordjunk gyakran ezüstszálas zoknit. Bizonyított tény, hogy az ezüstnek többek között gombaölő hatása is van.
- Padlószőnyegen ne járkáljunk mezítláb, mert az melegágya a kórokozóknak. Ezzel szemben jól szellőző papucsban, szandálban mezítlábasan is lehetünk, hiszen a jól szellőzött lábon nem alakul ki nedves, meleg, sötét környezet, amiben – mint már említettük – a lábgomba szívesen szaporodik.
- Közös helyiségekben (zuhanyzó, öltöző, stb.) mindig a saját papucsunkban – és sohasem mezítláb – járkáljunk.
- A száraz, hámló szaruréteget távolítsuk el a lábról, áztatás után reszeljük le a bőrkeményedéseket is.
- A cipő kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy lehetőleg se a bélése, se a külseje ne legyen műbőr, mert az nem szellőzik és így megteremti a lábgomba szaporodásának a lehetőségét.
- A természetes alapanyagú zoknikat és törölközőket 60 fokos vízben mossuk. A zoknikat érdemes mosás előtt kifordítani, így a lábgombával fertőzött bőrrétegek kimosódnak belőle.
Legutóbbi hozzászólások