A közönséges szemölcs (verruca) valójában egy vírusfertőzés, ami jellemzően a fiatal és felnőtt korúak körében gyakori betegség. A vírus parányi sérüléseken keresztül behatol a hámsejtbe, és ha az immunrendszer aktuális gyengesége miatt csökkent ellenállást tapasztal, a hámsejteket megfertőzve, azokat fokozott osztódásra késztetve, szemölcsképzést indít be.
Tipikusan óvodás és kisiskoláskorú gyermekeknél jelentkezik az uszodaszemölcsnek nevezett probléma, felnőtteknél viszont nem ritka a nemi úton terjedő szemölcs felbukkanása sem. Mivel a kezelések szerteágazóak lehetnek, minden esetben ajánlatos bőrgyógyászhoz fordulni, ha szeretnénk eltüntetni a növedéket – figyelmeztet dr. Kalas Diána, az Oxygen Medical bőrgyógyásza.
A szemölcs: vírusfertőzés
A szemölcsöket (amelyek nem tévesztendőek össze az anyajeggyel és egyéb kiálló puha kocsányos növedékekkel) vírus okozza, tehát fertőzés útján kerülnek a bőrre. Más fertőzésekkel szemben, a fennállási idő nagyon változatos lehet, néhány hétig, de akár évekig is megmaradhat. Körülbelül 50 szemölcs-típust különböztetünk meg.
Megjelenési formájuk függ a bőr állapotától, a vírus típusától és a fertőzés helyétől. Felbukkanásuk egészen biztosan összefügg az immunrendszer legyengülésével, ezért betegségek után gyakrabban alakulnak ki. Ez persze nem jelenti azt, hogy a szemölcs megjelenése bármilyen immunzavarra utalna.
A kialakulást elősegítő tényezők lehetnek:
- bőrsérülések (körömrágás, a köröm körüli bőr sérülése),
- a bőr felázása,
- fokozott izzadás,
- a láb deformitásai.
A szemölcs megjelenési formái és kezelése
A szemölcsök a test szinte bármely részén megjelenhetnek, esztétikai és egészségügyi problémát, esetleg fájdalmat okozva.
A tipikus szemölcs kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt piszkos szürke, érdes, pontozott felszínű göbcse, amely nem viszket, nem okoz gyulladást, csak akkor fáj, ha megsérül (például bereped).
Közönséges szemölcs (verruca vulgaris): A szemölcs leggyakrabban előforduló típusa, főként a tenyéren, talpon, ujjakon, ritkábban a gyermekek térdén, könyökén fordul elő, de bármelyik testtájon megjelenhet. A talpon jelentkező, úgynevezett „befelé növő szemölcs”, fájdalmassága miatt akár járásképtelenséget is okozhat.
A gyerekeknél kialakuló szemölcsök: Előfordul, hogy ujjszopás vagy körömrágás miatt köröm alatt fejlődik ki a szemölcs, ami enyhe fájdalommal is járhat. Az arcon, nyakon, állon és szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök képződhetnek.
A nemi úton terjedő szemölcsök: A nemi szervek környékén megjelenő, kávébarna, puha kinövések némely esetben előkészíthetik a talajt a méhnyakrák kialakulásához. (Többek közt ezért is kiemelten hangsúlyos a kondom használata.)
A szemölcsök eltávolítása: Történhet fagyasztással, sebészeti eltávolítással, elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással, és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával egyaránt. A megfelelő módszer kiválasztása, mindig az egyedi probléma felmérése után történhet meg.
A szemölcsfertőzés megelőzése
- A már kialakult szemölcsöt ne piszkáljuk.
- Fürdés után töröljük szárazra a bőrt, főleg a lábujjközöket.
- Viseljünk mindennap tiszta pamut zoknit, amely magába szívja az izzadtságot, ugyanis a vírusok könnyebben bejutnak a felázott bőrbe.
- Ne használjunk közös törölközőt, vizes helyiségekben is mindenkinek legyen saját papucsa.
- Hordjunk jól szellőző lábbelit, sportoláshoz pedig sportcipőt.
- A cipőket rendszeresen fertőtlenítsük. A MediPed UV-C fényt alkalmazó cipőfertőtlenítő készüléke nem csak a vírusok ellen hatásos, hanem a láb- és körömgomba kórokozói ellen is. Fertőtlenít, szagtalanít, szárít.
Forrás: www.orvostkeresek.hu
Kedves cím!
Ha a futoszemölcsöm a nyakon borotvalas közben megsérült, erősen vérzett.
Lehet belőle bajom(pl rákos elfajulas?)stb
Üdvözlettel Földi-Kovács
Kedves Zsolt,
Sajnos erre nem tudunk Önnek pontos választ adni. Érdemes lenne a futószemölcs problémát kezelő orvossal ezt megkonzultálni.
Üdvözlettel:
R.M.
Mediped