- A gyenge, vagy hosszú antibiotikumos kezelés miatt legyengült immunrendszerű emberek hajlamosabbak elkapni minden gombás fertőzést, így a lábgombát is. Tehát az egészségi állapottól nagyban függ a lábgomba „elkapásának” az esélye. Az ilyen emberek esetében a lábgomba kezelése is körülményesebb.
- Bizonyos betegségek hajlamosíthatnak a megfertőződésre. Pl. a cukorbetegek vagy az alsó végtag keringési rendellenességben szenvedők könnyebben kapják el a lábgombát és nehezebben is tudnak tőle megszabadulni.
- Akiknek fokozottan izzad a lábuk, azok ugyancsak hajlamosabbak a lábgombára.
- Akiknek korábban már volt lábgombája, azok ugyancsak veszélyeztetettebb helyzetben vannak, ők hajlamosabbak az újrafertőződésre.
- A fertőződés azokat fenyegeti a legjobban, akik gyakran megfordulnak nyilvános helyen lévő zuhanyzókban, strandokon, szaunákban, fürdőhelyeken.
Lábgomba kezelése, vagyis mit csináljunk, ha már elkaptuk a lábgombát
Ha észleljük a tüneteket, akkor a lábgomba elleni első teendőket azonnal el kell kezdeni, ami egészüljön ki a higiéniai szabályok fokozottabb betartásával.
Természetes gombaölő szerek:
- teafa-olaj,
- fokhagyma vagy körömvirág kivonatos készítmények,
- grépfruitmag cseppek,
- rozmaring-, majoranna-, fahéj-, levendula-, szegfűszeg-, mirha-, borsmenta-olajok.
Lábgomba elleni használatuk lábfürdőként a meleg vízbe cseppentve szokásos (10-30 csepp/lábfürdő). Ha pedig a készítmény az olajat krém formájában tartalmazza, akkor értelemszerűen a lábgombával fertőzött részre kell kenni. Hasznos lehet a lábgomba ellen a szerek váltogatott használata is, így a kórokozók nem tudják megszokni az esetleg már régen használt lábgomba elleni szert.
A gyógyszertárakban megszámlálhatatlan szer kapható lábgomba ellen (vény nélkül is és orvos által felírt receptre is), amik nagyon hatékonyak, de tudni kell, hogy a legtöbbjüknek mellékhatásaik lehetnek. Pl. a legújabb kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a szájon át szedhető lábgomba elleni szerek némelyike májkárosodást okozhat.
A tünetek észlelése után azonban feltétlenül orvoshoz fordulnia a lábgombával. Ne halogassa felkeresni az orvost:
- Ha a lábgombával fertőzött terület begyullad, vagy begennyesedik.
- Ha a lábgombával egy időben más testrészeken is kiütések jelennek meg.
- Ha cukorbetegsége, vagy lábszárfekélye van.
- Ha a gombásodás a lábháton is megjelenik (vagyis nem csak a lábujjak között,talpon és a lábfej szélén).
- Ha a körmök is túlzottan megfertőződtek.
Legutóbbi hozzászólások