Szép kezekkel, ápolt körmökkel az ember mindig mindenütt jó benyomást kelt. A körmök szembeötlő elváltozásai mögött viszont betegségek bújhatnak meg. Például a hasadt köröm akkor képződik, ha a szervezet hiányt szenved egyes ásványi anyagokban.

A köröm keratinból, egyfajta elszarusodott fehérjéből áll, hetente 1 mm-t nő. Helyes körömápolással a külső sérülések többnyire megakadályozhatók, a köröm megbetegedései és elváltozásai ugyanakkor szervi okokra vezethetők vissza. Különösen a H-vitamin hiánya befolyásolja a körmök egészségét.

Milyen problémát, betegséget mutatnak a köröm elváltozások

Gödröcskék: Ha szarusejtek válnak le a köröm felszínéről, gombostűfejnyi lyukak keletkezhetnek. Rendszerint ártalmatlanok. Ám – mindenekelőtt, ha mindkét kézen jelentkeznek –pikkelysömör vagy körkörös hajhullás kísérőjelenségeként is felléphetnek. Kiválthatja őket tovább ekcéma; ilyenkor a bőrgyógyász segítségére szorulunk.

Keresztbarázdák: Fertőzéses betegségről vagy vérszegénységről árulkodhat, alultápláltság esetén is kialakulhat. Jelenlétük esetén érdemes háziorvosunkat felkeresni egy rutin laborvizsgálat elvégzése céljából.

Hosszanti barázdák: Általában az ártalmatlan elváltozások közé tartoznak. Többnyire a korral sokasodnak. Azonban a hátterükben állhat még vashiány, bőrszárazság, keringési zavar, erős mechanikai vagy vegyi behatás.

Elszíneződések: A vegyszerek (például a körömlakkok) huzamos használata sárgás árnyalatot hagy hátra, ami idővel lenő. Amennyiben a sárga erősebb vagy barnásba megy át, ennek gombás megbetegedés lehet az oka. A patikákban kapható általános gombaölő készítmények (antimycoticus lakkok) segíthetnek a megszüntetésükben, de ha nincs javulás, irány a bőrgyógyász, számos esetben szájon át szedhető gombaellenes készítményre is szükség van!

Kanálköröm: Egyeseknél a körömperemen kanálforma kis vályú képződik. Oka többnyire vas- vagy vitaminhiány. Ilyen esetben tanácsos egészségesebb táplálkozásra váltani sok zöldséggel, gyümölccsel, korpás termékkel az étrendünkön.

Törékeny köröm: Pajzsmirigy megbetegedés következménye lehet, az A-vitamin, a kalcium, a vas vagy a biotin hiánya is puhítja a körmöket. A patikákban is kapható táplálékkiegészítő készítményekkel utóbbiak hiánya pótolható.

Óraüvegköröm: A köröm zsebóra kidomborodó üvegfedelére emlékeztet, többnyire az ujjak utolsó percei is nagyok és kerekek. Egyesek a boltozatos körmöt örökölték, másoknál ellenben szív-, tüdő- vagy bélmegbetegedés, májbetegség vagy neurológiai zavar jele is lehet.

Fehér foltok: Hibás szarusodás következményei, részint örökletesek. Nagyméretű foltok gyomor-bél megbetegedések, a fehér, szalag alakúak vesebetegségek jelei lehetnek.

Barna szalag: A körmön keresztül haladó barna csík vesegyengeség komoly veszélyére utal. Urológus dolga kideríteni, mi a helyzet.

Hasadt köröm: Mindenekelőtt akkor képződik, ha a szervezet hiányt szenved ásványi anyagokban és H-vitaminban.