A bőrgombásodás napjainkban gyakori jelenség. Egyes gombafélék környezetünk természetes részei, amelyek csak akkor okoznak betegséget, ha szaporodásukhoz kedvező feltételeket biztosítunk és legyengült szervezetünk nem képes ellene védekezni.

A betegséget olyan kórokozó, mikroszkopikus méretű gombafajok okozzák, melyek a bőr felszínét, annak életjelenségeket nem mutató részeit (a hám felső szarurétege, a haj, a testszőrzet, a körmök) támadják meg. A betegség testi kontaktus, közvetlen érintkezés útján terjed, tárgyak jellemzően nem közvetítik a gombás fertőzéseket.

A különböző fajok jellemzően más-más testrészeket betegítenek meg. Egyes fajok kifejezett gyulladásos jelenségeket okoznak, úgymint az érintett bőrterület kipirosodása, fájdalma, duzzanata, melegsége, kialakulhatnak fájdalmas hólyagok vagy nedvező felrakódások. Más esetekben a gombás megbetegedés szinte nem is ismerhető fel, csak kissé kiemelkedő szélű, időnként hámló foltok tapasztalhatók a bőr érintett területein.

Külön érdemes foglalkozni Candida (albicans) nevű gombával, mely napjainkban “divatos” betegségnek számít. Ez a gomba mindenütt előfordul, betegséget viszont csak akkor okoz, ha számára kedvező környezetben szaporodásnak indulhat. Leggyakrabban bőrtüneteket vált ki, de legyengült beteg esetén a szervezetbe bekerülve szisztémás betegséget okozhat, melynek kezelése igen nehéz.

Hajlamos Ön a gombás fertőzésekre?

Az immunrendszer működésének megváltozása és gyengülése miatt gombás megbetegedésekre általánosságban a következők hajlamosítanak, elsősorban Candida esetében.

  • Nedves, nehezen tisztán tartható bőrfelületek.
  • Nem megfelelő higiénia, nem kellően higiénikus nyilvános helyek (uszoda, gyógyfürdő, edzőterem).
  • Szájon át szedett antibiotikumok és ún. szteroid készítmények, daganatellenes szerek.
  • Elhízás, cukorbetegség.
  • Hormonális betegségek.
  • Leromlott és legyengült állapot.
  • Terhesség.

Hogyan ismerjük fel a gombásodást?

Az arc gombás fertőzésére jellegzetes rózsaszín, kör alakú, hámló elváltozások utalnak, melynek széle kiemelkedő. Gyakran az alakja spirális formát ölt, mivel a jelenség közepe kezd hamarabb gyógyulni, míg a széli részek felé tovább terjed a betegség.

A fejbőr és a haj gombásodása leginkább gyermekeken fordul elő, hazánkban ritka. A fertőzés macskáról terjed az emberre. Megjelenésében lehet apró, hámló, félig megkopaszodott foltok csoportja a hajas fejbőr területén (a hajszálak kettétörnek, így az érintett helyeken rövidebb haj figyelhető meg), érinthet kis területeket, míg ritkán az egész fejbőrön jelen lehet. Máskor nagyobb fokú gyulladás alakul ki, a fertőzött hajszálak tövestől kihullanak, kopasz foltokat hagyva maguk után.

Sűrűn előfordul a láb, a lábujjak gombás fertőzése. Legtöbb esetben a 3. és 4. lábujjak között kezdődik, majd kezelés hiányában a talp és a körmök felé terjed. Az érintett bőrterület felázott küllemű, lehet hólyagos, gyakran hámlik az elváltozás széle. Típusos esetben kínzó viszketés tapasztalható, a beteg bőrterület fájdalmas is lehet.

gombas-koromGyakori megbetegedés a köröm gombás fertőzése. Ez kialakulhat a már említett lábgombásodás talaján, de lehet önálló megbetegedés is, ezáltal a lábujjkörmök érintettsége sokkal gyakoribb, mint a kézujjkörmök megbetegedése.

Jellemzően a köröm megvastagszik, fényvesztetté válik, alatta vastag szaruréteg gyűlik fel, mely a körömlemez ún. szabad szélénél jól látható. A körömlemez eltávolodik a körömágytól: súlyos, nem kezelt esetekben a körömágy érintettsége miatt a köröm el is pusztulhat.

Az ún. pityriasis nevű bőrgombásodás elszíneződött, panaszt nem okozó kisebb-nagyobb foltokkal jelentkezik, általában a nyak, mellkas, a has bőrén. A foltok színe a fehértől a barnáig bármilyen árnyalatú lehet. Fiatal felnőttkorban gyakori jelenség. Jellemző, hogy napsütés hatására a megbetegedett bőrterületek nem barnulnak le.

A Candida igen változatos tüneteket okozhat: a hajlatokban (pl.: hónalj, combhajlat) piros, nedvedző foltokat okoz. A nemi szerveken égő érzés, viszketés jelentkezik és több- kevesebb váladékozás, nők esetében hüvelyi folyás tapasztalható. A szájpenész kisgyermekek körében gyakori: fehér krémszerű foltos felrakódás a nyelven és a száj nyálkahártyán. A Candida fertőzés megjelenhet láb- és körömgomba formában is.

Hogyan kezelhető a bőrgombásodás?

borgomba-kezelesEgyszerű esetekben külsőleg fertőtlenítő és gombaölő (antimycotikus) hatású ecsetelők, krémek, hintőporok alkalmazandók, melyeket előírásszerűen, az orvosi javaslatot figyelembe véve, naponta többször, az előírt ideig kell alkalmazni. Ezek közül néhány készítmény recept nélkül is kapható. Rosszul gyógyuló esetekben antimycotikumok szedendők tabletta formájában.

Nagyon fontos, hogy a gyógyszereket az előírt mennyiségben és az előírt ideig használjuk, mivel kisebb dózis esetében nagy a veszélye a rezisztencia kialakulásának, ami azt eredményezi, hogy egy újabb fertőzés esetén a már használt gyógyszer nem fog gyógyulást okozni, mivel nem fogja tudni elpusztítani a kórokozó gombákat.

Kisgyermekek szájpenészes felrakódásait el kell távolítani (le kell kaparni, a helyén vérző felszín maradhat vissza, mely a kezelésre gyógyul) majd gombaölő szert kell alkalmazni.

Forrás: WEBBeteg – Dr. Kónya Judit, családorvos szakorvosjelölt